Мета: Формувати уявлення про Прісну водойму Як Природне угруповання;
розширювати знання учнів про рослинний і тваринний світ водойми;
розвивати спостережливість; виховувати любов до природи і бажання її
охороняти.Обладнання: Гербарії рослин; ілюстрації рослин, тварин, озера.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Фронтальне опитування.
Вибрати із герба рійного набору рослини луків, зазначити їх спільні та відмінні ознаки, їх пристосування до умов угруповання.
Яке природне угруповання називається Луками? Що може призвести до руйнування луків?
Назвіть тварин-жителів луків. Як вони пов’язані із рослинами луків?
— Накресліть на дошці 2 ланцюги живлення.
Підсумок домашнього завдання — Гра «Впізнайте жителя луків».
(Конюшина, береза, оса, метелик, кріт, лобода, конвалія, ящірка, миша,Лисиця, лелека, коник-стрибунець)
Іі. актуалізація опорних знань учнів
— Діти, хто вас побував на морі? Якою є вода в морі?
— а хто купався в озері чи в ставку? Якою є вода там?
— Яка різниця між морем та ставком?
Ііі. Повідомлення теми та мети уроку
— На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося із Прісною водоймою
як природним угрупованням.ІV. сприймання та усвідомлення навчального матеріалу 1. Практична робота (за малюнком у підручнику на С. 157).
Учні, ми з вами декілька разів класом побували на екскурсії на
ставку. Пригадуючи, що і кого ми там бачили, і розглянувши малюнок і
підручнику, назвіть рослин та тварин, які живуть в прісній водоймі.
Які рослини ви впізнали?
Яка є між ними відмінність?
Які тварини населяють водойму?
Які рослини і яких тварин водойм ви зустрічали в природі?
Чи існують зв’язки між рослинами та тваринами у водоймі?
Фізкультхвилинка
Зорова зарядка (7–10 разів)
Інтенсивно закрийте і різко відкрийте очі.
Приставте кінчик пальця до носа і подивіться на нього.
Підійдіть до вікна і знайдіть на ньому якусь точку. Подивіться на цю
ближню точку, а потім переведіть погляд на який-небудь далекий об’єкт —
телефонний стовп, віддалену будівлю тощо.
2. Робота у групах (4 групи).Кожній групі — Завдання: Опрацювати частину тексту підручника «Прісна водойма — природне угруповання».
Представники груп розповідають, про яких рослин і тварин вони дізналися.
Учитель доповнює розповіді дітей, демонструє ілюстрації, зразки рослин із гербарію, комах із колекції.
V. Узагальнення та сисРозробка урокатизація знаньЯкі водойми називаються Прісними?
Яким є значення рослин у природному угрупованні прісної водойми?
Які тварини живуть у прісних водоймах? Які з них є хижими? Які — всеїдними?
Яких птахів водойм ви запам’ятали? Яке значення для них має вода?
Яке значення для птахів водойм має пір’я?
Обґрунтуйте, чому прісна вода є природним угрупованням?
Як природа може зруйнувати або завдати шкоди природному угрупованню?
2. Самостійна робота (у групах).Скласти по 2 ланцюги живлення і записати їх у зошити із друкованою основою (С 73).VI. Підсумок уроку
Гра «Хто тут є зайвим?»
Вибрати жителів прісної водойми (видра, акула, водолюб, дика качка, дикий кабан, жаба, ряска, дзвоники, лілії, вуж, нутрія, короп, заєць, сом, верба).VII. Домашнє завдання
Прочитати у підручнику статтю «Прісна водойма — природне угруповання».
Підготувати відповіді на запитання після тексту.
Скласти по 2 ланцюги живлення в зошиті із друкованою основою.